Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest choroba zwyrodnieniowa. Może ona dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego. Bez względu na to, w jakim odcinku schorzenie występuje, jest ono chorobą przewlekłą. Oznacza to, że leczenie opiera się na wyeliminowaniu przyczyny i zapobieganiu dalszemu rozwojowi zmian zwyrodnieniowych. Przy bólu w zwyrodnieniu kręgosłupa stosować można zarówno leczenie farmakologiczne, jak i stymulację falami TENS czy inne formy fizykoterapii.
Co to znaczy – zwyrodnienie kręgosłupa?
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to coraz częstszy problem społeczny. Uważane jest ono za kolejną chorobę cywilizacyjną. Jako ich przyczynę wskazuje się przede wszystkim brak lub małą aktywność fizyczną oraz siedzący tryb życia. W wyniku tego dochodzi do przedwczesnego zużycia i zniekształcenia kręgów i stawów międzykręgowych. Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe dotyczą odcinka lędźwiowego, często diagnozuje się również zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Objawy choroby zależne są od tego, w jakim odcinku występują. Zawsze jednak pojawia się ból, który promieniuje do kończyn dolnych i górnych. Leczenie chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa opiera się przede wszystkim na zmianie trybu życia, codziennych ćwiczeniach i gimnastyce, zachowaniu ergonomicznej pozycji podczas pracy, czy innych formach fizykoterapii. Rzadziej przy zwyrodnieniu kręgosłupa stosuje się operacje.
Rodzaje zwyrodnień kręgosłupa
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może przyjmować różne formy. Medycyna wyróżnia kilka postaci klinicznych tego schorzenia – są to m.in.:
- zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego,
- zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego,
- zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego.
Zwyrodnienie kręgosłupa: objawy
Zwyrodnienie kręgosłupa jest chorobą rozwijającą się przez całe życie. Na początku jej objawy są praktycznie niewidoczne i nieodczuwalne. Nie oznacza to jednak, że nie dochodzi do zużycia i zniekształcenia kręgów. W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego pierwszym i najczęstszym objawem jest nasilony ból kręgosłupa. Ten może miejscowo promieniować do rąk, nóg czy klatki piersiowej. U wielu pacjentów występują też objawy neurologiczne, takie jak: drętwienie, mrowienie, pieczenie. Symptomy te mogą występować symetrycznie lub po jednej stronie. Często też obserwuje się, że nasilają się one w momentach zmiany pogody. Objawem zaawansowanej choroby są natomiast zaburzenia postawy, zanik czucia oraz osłabienie mięśni.
Zwyrodnienie kręgosłupa: przyczyny
Choroba zwyrodnieniowa w obszarze kręgosłupa występowała do tej pory przede wszystkim u osób starszych powyżej 60 roku życia. Zmiany zachodzące w stylu życia sprawiają jednak, że coraz częściej zaczyna się ona ujawniać u dorosłych powyżej 25 roku życia. Do występowania choroby przyczyniają się takie czynniki jak:
- wiek,
- czynniki etniczne,
- czynniki wrodzone,
- zła biomechanika stawów,
- nadwaga i otyłość,
- wykonywany zawód,
- aktywność fizyczna
- duża masa kostna,
- poziom hormonów.
Jakie witaminy na zwyrodnienie kręgosłupa?
Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa ustalane jest indywidualnie w zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej w kuracji uwzględniane jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i rehabilitacja ruchowa, fizykoterapia, stosowanie przyrządów ułatwiających poruszanie się (np. kołnierzy stabilizujących), zmianę trybu życia np. diety, wdrożenie ćwiczeń. Oprócz standardowych leków na zwyrodnienie kręgosłupa zaleca się suplementację diety witaminami z grupy B (szczególnie B12), witaminy D, a także minerałami takimi jak wapń, magnez, krzem, cynk i chrom.
Terapia bólu pleców falami TENS
W terapii bólu pleców stosowana może być też elektrostymulacja TENS. Wykorzystuje się ją, aby złagodzić przykre dolegliwości bólowe związane ze zwyrodnieniową chorobą kręgosłupa. Terapię bólu za pomocą prądu w warunkach domowych umożliwia wyrób medyczny TRU+. Elektrostymulator przeciwbólowy wykorzystuje metodę TENS, czyli podskórną stymulację nerwów. Metoda ta jest potwierdzona klinicznie i stosowana jest przez fizjoterapeutów w Polsce i na świecie. Działanie TRU+ opiera się na emitowaniu bezbolesnych impulsów blokujących ból i stymulowaniu organizmu do zwiększonej produkcji beta-endorfin – substancji o działaniu przeciwbólowym. Dzięki temu TRU+ to, nieinwazyjny i bez tabletkowy sposób na walkę z bólem przy zwyrodnieniu kręgosłupa piersiowego, lędźwiowego i szyjnego, a także innych bólów w obrębie kręgosłupa. Terapia jest podzielona na 3 etapy i trwa 30 minut. Poziom intensywności impulsów można dostosować do indywidualnych potrzeb – TRU+ oferuje aż 30 poziomów intensywności.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – jak spać? Inne domowe sposoby łagodzenia bólu
Oprócz elektrostymulacji TENS warto sięgać też po inne sposoby na ból, które można wykorzystać w domu. Remedium na ból będzie regularna gimnastyka, a także przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas snu. Przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa zaleca się spanie na niewysokiej poduszce i układanie jej tak, aby podpierała szyje. Aby kręgosłup mógł odpocząć w czasie snu. Powinien być ułożony w linii prostej. W przypadku, gdy śpi się na boku, warto delikatnie podciągnąć kolana, co rozluźni dolne części kręgosłupa. Przy spaniu na wznak należy natomiast ręce trzymać luźno po bokach. Pozycja nocnego odpoczynku nie powinna obciążać obolałej części kręgosłupa. Dla komfortu można również włożyć cienką poduszkę (3-6mm) między kolana, co eliminuje skręty kręgosłupa wokół własnej osi – jednej z przyczyn bólu.
Źródła:
CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW, mgr Katarzyna Kaniewska, mgr Robert Terlikowski, dr n. o zdr. Emilia Rozwadowska