W dzisiejszych czasach wiele osób spędza większość dnia, siedząc przed komputerem w pracy lub w domu. Choć technologia daje mnóstwo możliwości i ułatwia wiele aspektów życia, to jednak długotrwałe siedzenie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jednym z częstszych problemów, który dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia, jest ból pleców. Przykre dolegliwości ze strony kręgosłupa zmniejszają codzienną wydajność, a także w znaczący sposób obniżają jakość życia. Od bólu pleców wywołanego ciągłym siedzeniem w pewnym stopniu uratować nas może aktywność fizyczna.
Aktywność fizyczna w pracy – znaczenie
Aktywność fizyczna w siedzącej pracy jest niezwykle ważna z kilku powodów:
- poprawa krążenia – siedzenie przez długie godziny może prowadzić do ograniczenia krążenia krwi w organizmie. Regularna aktywność fizyczna pomaga w pobudzeniu krążenia, co z kolei zapewnia lepsze dotlenienie tkanek i usuwanie toksyn z organizmu;
- zmniejszenie napięcia mięśniowego – długotrwałe siedzenie może spowodować napięcie mięśniowe, zwłaszcza w okolicach pleców, karku i ramion. Poprzez odpowiednie ćwiczenia można rozluźnić te partie mięśniowe, co może zmniejszyć ryzyko bólu pleców i problemów z postawą;
- zachowanie elastyczności i siły mięśni – ciało potrzebuje regularnej aktywności fizycznej, aby utrzymać elastyczność i siłę mięśni. Brak ruchu może prowadzić do osłabienia mięśni, co z kolei może wpływać na stabilność kręgosłupa i ogólną sprawność fizyczną.
Przerwy w pracy na aktywność fizyczną
Przerwy w pracy, odejście od biurka i poruszanie się odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu bólowi pleców oraz utrzymaniu zdrowia kręgosłupa przy prowadzeniu siedzącego trybu życia. Dlaczego jednak są tak istotne? Przede wszystkim pozwalają rozluźnić napięte mięśnie, które często towarzyszą długotrwałemu siedzeniu. Krótkie przerwy co godzinę lub dwie pozwalają ciału wrócić do naturalnej pozycji, poprawiają też ukrwienie, co jest kluczowe dla zdrowia kręgosłupa.
Jakie ćwiczenia można wykonywać w pracy w ciągu kilkuminutowej przerwy?
Na stan kręgosłupa szczególnie dobrze wpłyną m.in.:
- rozciąganie pleców poprzez splecenie dłoni z tyłu i mocne przeciągniecie się;
- skręty ciała oraz szyi w pozycji stojącej;
- krążenia ramion i bioder w pozycji stojącej oraz rozruszanie nadgarstków;
- przysiady z wykorzystaniem krzesła lub w sposób tradycyjny;
- wspięcia na palcach i krążenie stopami w różne strony.
Istnieje ponadto wiele sposobów na włączenie aktywności w trakcie dnia pracy. Dobrym tutaj przykładem jest choćby wybieranie schodów zamiast windy, jeśli to możliwe.
Ból kręgosłupa przez pracę – co robić?
Gdy plecy zaczną dokuczać, najlepiej od razu przedsięwziąć odpowiednie środki, aby się z nim uporać i zapobiec jego rozwojowi. Pomocne w tym aspekcie mogą okazać się nie tylko ćwiczenia i ogólnie ruch. Wdrożenie domowych sposobów na ból kręgosłupa jak zimne i ciepłe okłady czy stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych w postaci maści, żeli i samoprzylepnych plastrów.
W przypadku przewlekłego lub nawracającego bólu pleców wskazana jest też konsultacja z fizjoterapeutą. Jednak żyjąc w ciągłym biegu i mając mnóstwo obowiązków na głowie, może być trudno wygospodarować czas na taką wizytę, czasami jest ona też niemożliwa z innych powodów. Urządzenia TRU+, które bazuje na metodzie TENS, można używać wszędzie, nawet nosić pod ubraniem w pracy.
Jeden zestaw elektrod starcza na ok. 20-30 aplikacji. TRU+ na ból pleców wykorzystywać można w razie problemów z dolnymi partiami kręgosłupa, z kolei na górne sprawdzi się TRU+ na kark i szyję, który działa dokładnie na takiej samej zasadzie.