W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje zdalnie i prowadzi siedzący tryb życia, co z reguły ma negatywny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Brak ergonomicznego stanowiska pracy, niewłaściwa postawa, wiele godzin spędzonych przed komputerem i niewielka ilość aktywności fizycznej – to wszystko prowadzi do bólu pleców i problemów z postawą. Długotrwałe konsekwencje pracy zdalnej dla kręgosłupa mogą być bardzo poważne. Chcesz się przed nimi uchronić? Dowiedz się, jak poprawić swoją postawę oraz wyeliminować ból kręgosłupa.
Spis treści
- Praca zdalna a ból pleców – skąd się bierze?Osoby długotrwale przebywające w pozycji siedzącej często odczuwają tego skutki w postaci problemów z kręgosłupem. Sprzyja temu nieprawidłowa postawa, np. garbienie się, skręcanie w krześle czy ciągłe nachylanie głowy do przodu, które może powodować nadmierny nacisk na kręgosłup i jego struktury, co prowadzi do napięcia mięśniowego, przeciążeń i bólu.Ogromne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa ma ustawienie biurka, krzesła czy monitora. Nieodpowiednie powoduje nieprawidłowe ułożenie ciała podczas pracy. To z kolei może generować nacisk i obciążenie na kręgosłup, prowadząc do dyskomfortu i bólu.Siedzący tryb życia często wiąże się z długotrwałym naciskiem na kręgosłup, zwłaszcza w przypadku niewłaściwej postawy i braku przerw od siedzenia. Dodatkowo brak regularnej aktywności fizycznej i elastyczności kręgosłupa może prowadzić do osłabienia mięśni, sztywności stawów i ograniczenia zakresu ruchu.Jak uniknąć bólu pleców pracując zdalnie?Prowadzisz siedzący tryb życia? Postaraj się co godzinę robić przerwy od siedzenia – wstań i porozciągaj mięśnie. Wykonuj proste ćwiczenia rozciągające plecy, ramiona i szyję. Włącz do swojego dnia aktywność fizyczną, np. spacer, jazdę na rowerze lub trening siłowy. Planuj regularne przerwy od siedzenia i pracy, ustal granicę czasową dla realizacji swoich obowiązków i przestrzegaj jej.Kładź nacisk na prawidłową postawę podczas pracy. Siedząc przed biurkiem, staraj się utrzymać prostą postawę. Unikaj garbienia się i skręcania w krześle. Podtrzymuj naturalną krzywiznę kręgosłupa. Możesz zastosować dodatkowe podparcie dla dolnej części pleców.Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je stworzyć?
- Praca zdalna a ból pleców – jak z nim walczyć?
Praca zdalna a ból pleców – skąd się bierze?
Osoby długotrwale przebywające w pozycji siedzącej często odczuwają tego skutki w postaci problemów z kręgosłupem. Sprzyja temu nieprawidłowa postawa, np. garbienie się, skręcanie w krześle czy ciągłe nachylanie głowy do przodu, które może powodować nadmierny nacisk na kręgosłup i jego struktury, co prowadzi do napięcia mięśniowego, przeciążeń i bólu.
Ogromne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa ma ustawienie biurka, krzesła czy monitora. Nieodpowiednie powoduje nieprawidłowe ułożenie ciała podczas pracy. To z kolei może generować nacisk i obciążenie na kręgosłup, prowadząc do dyskomfortu i bólu.
Siedzący tryb życia często wiąże się z długotrwałym naciskiem na kręgosłup, zwłaszcza w przypadku niewłaściwej postawy i braku przerw od siedzenia. Dodatkowo brak regularnej aktywności fizycznej i elastyczności kręgosłupa może prowadzić do osłabienia mięśni, sztywności stawów i ograniczenia zakresu ruchu.
Jak uniknąć bólu pleców pracując zdalnie?
Prowadzisz siedzący tryb życia? Postaraj się co godzinę robić przerwy od siedzenia – wstań i porozciągaj mięśnie. Wykonuj proste ćwiczenia rozciągające plecy, ramiona i szyję. Włącz do swojego dnia aktywność fizyczną, np. spacer, jazdę na rowerze lub trening siłowy. Planuj regularne przerwy od siedzenia i pracy, ustal granicę czasową dla realizacji swoich obowiązków i przestrzegaj jej.
Kładź nacisk na prawidłową postawę podczas pracy. Siedząc przed biurkiem, staraj się utrzymać prostą postawę. Unikaj garbienia się i skręcania w krześle. Podtrzymuj naturalną krzywiznę kręgosłupa. Możesz zastosować dodatkowe podparcie dla dolnej części pleców.
Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je stworzyć?
Chcąc zaaranżować ergonomiczne stanowisko pracy, pamiętaj o tych kilku ważnych kwestiach:
- wybierz krzesło zapewniające odpowiednie wsparcie dla pleców, z regulacją wysokości, nachylenia i podłokietników;
- ustaw biurko na odpowiednią wysokość – ramiona powinny być wyprostowane, a przedramiona spoczywać płasko na blacie biurka, tworząc kąt prosty w łokciach;
- ustaw monitor na wysokości oczu – oczy powinny być na wysokości górnej części ekranu, a odległość od monitora powinna wynosić ok. 50-70 cm;
- ustaw klawiaturę i myszkę w prawidłowy sposób – powinny znaleźć się mniej więcej na wysokości zbliżonej do linii łokcia, aby uniknąć nadmiernego zgięcia lub rozciągnięcia nadgarstków.
Praca zdalna a ból pleców – jak z nim walczyć?
Gdy pojawi się ból pleców od razu zacznij działać. Możesz sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe w formie żelów, maści czy plastrów a także po wyrób medyczny wykorzystujący metodę TENS do łagodzenia bólu pleców – TRU+ oraz zestaw TRU+ na kark i szyję.
Jest to elektrostymulator przeciwbólowy z 30 poziomami intensywności, który w 30 minut przynosi ulgę w bólu pleców nawet na kilka godzin. Ma postać elektrod emitujących fale TENS, które blokują sygnały bólowe przesyłane do mózgu. Działanie i skuteczność tmetody TENS zostały klinicznie potwierdzone.
TRU+ jest prosty w obsłudze, zajmuje mało miejsca. Można z niego korzystać praktycznie wszędzie, nawet poza domem, np. podczas spaceru. Stanowi alternatywę dla sprzętów wykorzystywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych, ponieważ zapewnia podobne efekty, przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy.
Skorzystaj z kodu rabatowego i kup wybrany zestaw Tru+ ze zniżką 20%.
Kod rabatowy: LIPIEC
Promocja obowiązuje do 9 lipca 2023 r.
Zdjęcie: Adobe Stock