Przepuklina kręgosłupa może dotyczyć odcinka lędźwiowego, szyjnego, piersiowego lub kilku jednocześnie. Schorzenie jest bardzo bolesne i bezapelacyjnie wymaga leczenia, które warunkuje zachowanie sprawności fizycznej. Jeśli przepuklina kręgosłupa daje wyraźne objawy, pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć. Odpowiednio wczesne leczenie może uchronić Cię przed powikłaniami i poważną operacją. Dowiedz się więcej o tej chorobie i przekonaj się, na czym polega leczenie bezoperacyjne przepukliny kręgosłupa i w jaki sposób TRU+ niweluje dolegliwości bólowe!
Spis treści:
- Co to jest przepuklina kręgosłupa?
- Objawy przepukliny kręgosłupa
- Przepuklina kręgosłupa – przyczyny
- Leczenie przepukliny kręgosłupa
- Na czym polega terapia bólu za pomocą TRU+?
Co to jest przepuklina kręgosłupa?
Przepuklina kręgosłupa to schorzenie dotyczące jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, określane jest potocznie jako przesunięcie lub wypadnięcie dysku. Choroba najczęściej występuje u osób między 30., a 50. rokiem życia, choć ze względu na styl życia obciążający kręgosłup dolegliwości mogą pojawić się także w młodszym wieku.
Kręgosłup człowieka zbudowany jest z 33 kręgów chroniących rdzeń kręgowy. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe (dyski), które pełnią funkcję amortyzatorów zapobiegając tarciu pomiędzy kręgami. Każdy krążek zbudowany jest z tkanki włóknistej i chrząstki. Gąbczaste, silnie uwodnione jądro otoczone jest wytrzymałą torebką (pierścieniem włóknistym). Zadaniem zewnętrznej torebki jest utrzymanie jądra w prawidłowym położeniu. Jeśli natomiast dojdzie do wysunięcia się jądra poza pierścień włóknisty, wówczas mówimy o przepuklinie kręgosłupa określanej także jako przepuklina międzykręgowa.
Objawy przepukliny kręgosłupa
Krążki międzykręgowe po wysunięciu się poza pierścień włóknisty naciskają na zakończenia nerwowe, co jest przyczyną bardzo silnego bólu. Przepuklina kręgosłupa najczęściej daje wyraźne objawy, których nie sposób przeoczyć. Dolegliwości zależą jednak od stopnia nacisku na nerwy, a także od odcinka, jakiego dotyczy przepuklina międzykręgowa.
Najczęściej spotykane objawy przepukliny kręgosłupa lędźwiowego to:
- ból w dole pleców odczuwany jako tępy, kłujący, ostry, palący lub strzelający;
- ból nasilający się podczas ruchu;
- uczucie drętwienia i mrowienia promieniujące do pośladków i kończyn dolnych;
- osłabienie mięśni nóg, problemy z uniesieniem nogi, a nawet z chodzeniem;
- zanik odruchów nerwowych, np. z kolana;
- w skrajnych przypadkach utrata kontroli nad zwieraczem i pęcherzem, a także trudności podczas zbliżeń intymnych.
Natomiast przepuklina kręgosłupa szyjnego może dawać objawy, takie jak m.in.:
- ból karku o różnym nasileniu;
- sztywność, trudności w poruszaniu głową;
- bóle i zawroty głowy, szum w uszach;
- rwa szyjno-barkowa;
- drętwienie i mrowienie rąk;
- trudności w poruszaniu rękami.
Z kolei przepuklina kręgosłupa piersiowego może wywoływać objawy w obrębie klatki piersiowej. Osoba chora może odczuwać ból w piersi, zwłaszcza podczas próby kaszlu. Symptomy mogą dotyczyć także ramion i rąk. Mrowienie, utrata czucia, czy osłabienie siły w ręku może świadczyć o schorzeniu krążków międzykręgowych.
Przepuklina kręgosłupa – przyczyny
Plecy są jedną z dwóch części ciała będącą najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych. Przepuklina kręgosłupa jest schorzeniem, na które cierpi coraz większa część populacji. Wszystko dlatego, że za przyczyny przepukliny kręgosłupa uznaje się przede wszystkim styl życia nieprzystosowany do pierwotnych możliwości ludzkiego kręgosłupa.
Najczęściej rozwija się przepuklina kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ jest on najbardziej obciążoną częścią. Przepuklina lędźwiowa może wynikać także z uwarunkowań genetycznych i specyficznej budowy ciała, np. zwężenia kanału międzykręgowego. Nieco rzadziej spotykana jest przepuklina kręgosłupa szyjnego lub przepuklina kręgosłupa piersiowego.
Na występowanie przepukliny kręgosłupa największy wpływ mają czynniki, takie jak:
- siedzący tryb życia, np. praca przy komputerze – nadmierne wysunięcie głowy do przodu jest nienaturalną pozycją, która obciąża kręgosłup; długo czas w pozycji siedzącej obciąża także odcinek lędźwiowy;
- podnoszenie ciężkich przedmiotów przyjmując niewłaściwą pozycję, czyli z wyprostowanymi nogami;
- otyłość, która także stanowi obciążenie dla pleców;
- niedostateczna aktywność fizyczna, osłabienie mięśniowe;
- urazy mechaniczne, np. powstające po wypadku samochodowym.
Leczenie przepukliny kręgosłupa
Przepuklina kręgosłupa najczęściej, poza nagłym uszkodzeniem krążków w wyniku urazu i wadami wrodzonymi, rozwija się etapami, dlatego też leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowanie choroby.
W pierwszej kolejności pojawia się tzw. protruzja, czyli odwodnienie krążków międzykręgowych. Stają się one bardziej płaskie, dochodzi także do uszkodzenia wewnętrznej części torebki. Dysk na tym etapie zachowuje prawidłowe położenie, dlatego zwykle nie naciska na nerwy i może nie dawać objawów. Mogą natomiast pojawić się ogólne bóle pleców związane ze zmniejszoną amortyzacją.
Już na etapie protruzji warto rozpocząć leczenie przepukliny kręgosłupa, tak aby powstrzymać dalszy rozwój choroby. W okresie, kiedy nie odczuwa się silnego bólu, warto wykonywać ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające kręgosłup. Pracując przy komputerze lub przyjmując długotrwale pozycję stojącą należy przynajmniej co godzinę robić przerwy na wyprostowanie pleców. Zwiększenie aktywności fizycznej i wykonywanie ćwiczeń jest najlepszą profilaktyką, która zwykle pozwala na zachowanie zdrowego kręgosłupa.
Bez odpowiednich kroków w postaci zabiegów rehabilitacyjnych i ćwiczeń może dojść do uszkodzenia zewnętrznej części pierścienia międzykręgowego (prolapsja). Stan taki wiąże się z bólem i często ograniczoną sprawnością. Należy pamiętać, że ćwiczeń nie wykonuje się w ostrej fazie bólu, kiedy zaleca się kilkudniowy odpoczynek. Lekarze w celu łagodzenia dolegliwości zwykle zalecają doraźne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także silnych środków przeciwbólowych. Mogą to być środki z grupy narkotycznych leków przeciwbólowych, jednak nie należy ich stosować dłużej niż kilka dni ze względu na działanie uzależniające. Ulgę przynoszą natomiast zabiegi rehabilitacyjne, m.in.: masaże, terapie ciepłem lub zimnem, leczenie za pomocą prądu.
Nieleczone schorzenie może się rozwijać, a w przypadku przerwania ciągłości pierścienia włóknistego (ekstruzja) lub całkowitego rozerwania jądra miażdżystego (sekwestracja) konieczna może okazać się operacja przepukliny kręgosłupa. W zależności od indywidualnych zaleceń wykonuje się zabiegi polegające na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, zabiegi stabilizacyjne, czy też wszczepienie sztucznych krążków.
Na czym polega terapia bólu za pomocą TRU+?
Kluczową rolę w niwelowaniu bólu u osób cierpiących na przepuklinę kręgosłupa odgrywa rehabilitacja. Dolegliwości związane z przesunięciem dysku mogą trwać przewlekle, dlatego niefarmakologiczne metody kojące ból mogą okazać się dobrym sposobem wspomagającym leczenie.
Jedną z metod stosowanych w większości gabinetów rehabilitacyjnych jest elektrostymulacja, czyli zabieg polegający na przezskórnej stymulacji nerwów. Z leczniczych właściwości niskich częstotliwości prądu możesz korzystać również w warunkach domowych, korzystając z elektrostymulatora TRU+ dostępnego dla wszystkich.
Urządzenie TRU+ zastosowane na bolące miejsce ciała działa intensywnie, docierając głębiej, niż maści i żele do stosowania zewnętrznego. Wszystko dlatego, że impulsy technologii TENS (przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów) docierają wprost do ogniska bólu i już tam hamują sygnały bólowe wysyłane przez zakończenia nerwowe. Dzięki temu informacje inicjujące odczuwanie bólu nie docierają do mózgu.
Eliminacja bólu, który towarzyszy nie tylko przepuklinie kręgosłupa, ale także innym schorzeniom w obrębie narządu ruchu, następuje poprzez dwuetapowe działanie. Elektrostymulator TRU+ dociera do włókien nerwowych emitując bezpieczne prądy TENS o niskiej częstotliwości. Impulsy te są całkowicie bezbolesne o potwierdzonym działaniu klinicznym. Zastosowanie zaledwie 30-minutowej terapii TRU+ sprawia, że:
- sygnały bólowe są blokowane i nie docierają do mózgu, a tym samym ból jest zminimalizowany lub całkowicie eliminowany;
- pod wpływem impulsów elektrycznych dochodzi do wzmożonego wytwarzania przez organizm beta-endorfin, które w organizmie pełnią funkcję naturalnych substancji przeciwbólowych.
Jeśli przepuklina kręgosłupa wywołuje u Ciebie dokuczliwe objawy, interesują Cię nieinwazyjne metody leczenia bólu – dowiedz się więcej na temat elektrostymulacji za pomocą TRU+!