Okres letni ma to do siebie, że zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wraz z końcem wakacji i powrotem do obowiązków życia codziennego wiele osób większą część dnia zaczyna znowu spędzać w pozycji siedzącej, co nie służy kręgosłupowi. Siedzący tryb życia, choć wydaje się wygodny, może prowadzić do licznych dolegliwości, w tym do chronicznego bólu pleców. Ryzyko pojawienia się przykrych objawów ze strony kręgosłupa da się jednak zredukować, dbając o higienę pracy i nauki. Poznaj strategie oraz nawyki, które pomogą Ci uniknąć bólu pleców pomimo prowadzenia siedzącego stylu życia.
Ból pleców z powodu siedzącego trybu życia – złe nawyki
Okazuje się, że podczas pracy sami możemy robić sobie krzywdę i przyczyniać się do problemów z kręgosłupem, nawet o tym nie wiedząc. Zmiana nawyków może stanowić kluczowy krok w zapobieganiu bólowi pleców przy siedzącym trybie życia.
Pytanie tylko, jakie złe nawyki mogą powodować ból pleców? Oto kilka z nich:
- nieprawidłowa postawa ciała – siedzenie w niewłaściwej pozycji może powodować nadmierne napięcie w kręgosłupie,
- niewłaściwe ustawienie mebli – jeśli biurko, krzesło i monitor nie są ustawione ergonomicznie, może to prowadzić do bólu pleców,
- długotrwałe siedzenie – przez wiele godzin bez przerw może doprowadzić do przewlekłego napięcia mięśni pleców i utraty elastyczności kręgosłupa,
- brak aktywności fizycznej – brak aktywności fizycznej może osłabić mięśnie pleców, co z kolei prowadzi do bólu.
Chcąc uniknąć bólu pleców, warto zatem popracować nad swoją codzienną rutyną, zaczynając od eliminacji złych nawyków.
Sprawdzone strategie na uniknięcie bólu pleców
Po pierwsze ważne jest, aby zwiększyć aktywność fizyczną. Można to osiągnąć poprzez proste zmiany w swoim życiu, np. wybierając spotkania zamiast dzwonienia, korzystać ze schodów zamiast windy. To niewielkie zmiany, które jednak wpłyną pozytywnie na nasze plecy i ogólne zdrowie.
Trzeba też pamiętać o konieczności robienia regularnych przerw od pracy, nawet kilkuminutowych, które wykorzystać należy na poruszanie się i tzw. rozprostowanie kości. Oprócz tego w domu należy regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Takie treningi pomagają utrzymać mięśnie pleców i brzucha w dobrej formie, co zapobiega bólowi kręgosłupa.
Sprawdzone strategie na uniknięcie bólu pleców
Kolejna ważna kwestia w kontekście profilaktyki bólu pleców to ergonomia w miejscu pracy. Chodzi tutaj o dostosowanie środowiska pracy do fizjologii ciała, co pomoże uniknąć nadmiernego obciążenia kręgosłupa.
W przypadku prowadzenia siedzącego trybu życia i niezachowywania odpowiednich zasad higieny pracy, istnieje duże ryzyko rozwoju problemów związanych z kręgosłupem. Co robić, gdy plecy zaczną dokuczać, uniemożliwiając dłuższe siedzenie? Przede wszystkim można zacząć robić zimne i ciepłe kompresy – zimne pomogą zmniejszyć stan zapalny, a ciepłe rozluźnić napięte mięśnie. Pewną poprawę może przynieść też delikatny masaż, który rozluźni napięte mięśnie i złagodzi ból.
W razie uciążliwego bólu pleców, który nie mija, sięgnąć można po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, np. w postaci żelów, maści lub plastrów do naklejenia na skórę. Na bóle kręgosłupa związane z napięciem mięśniowym, wynikające ze stanów zapalnych czy lumbago i rwy kulszowej w dolnych partiach kręgosłupa, pomóc złagodzić je może także TRU+. TRU+ to wyrób medyczny wykorzystujący metodę TENS, która za pośrednictwem fal blokuje przesyłane do mózgu sygnały bólowe. Urządzenie jest naprawdę niewielkie i można je używać praktycznie wszędzie, nawet w trakcie pracy. TRU+ już w 30 min przynosi ulgę w bólu pleców nawet na kilka godzin i wystarcza na ok. 20-30 aplikacji.
W przypadku problemów z górnymi partiami kręgosłupa polecany jest TRU+ na kark i szyję, który działa dokładnie na takiej samej zasadzie jak TRU+ na dolne partie kręgosłupa.