Wady postawy zwykle są następstwem nieprawidłowych zachowań w młodości. Niedostateczna dbałość o zdrowie układu stanowiącego „rusztowanie” ciała wpływa na rozwój nieprawidłowości, wśród których często spotykana jest lordoza lędźwiowa kręgosłupa. Zarówno spłycona, jak i pogłębiona lordoza kręgosłupa może wywoływać uporczywy ból utrudniając jednocześnie wykonywanie codziennych czynności. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości. Podpowiadamy również, jak wygląda leczenie lordozy i w jaki sposób zminimalizować ból pleców za pomocą elektrostymulacji TRU+!
Spis treści:
- Czym jest zachowana (naturalna) lordoza kręgosłupa?
- Pogłębienie, zniesienie i spłycenie lordozy lędźwiowej – co to znaczy?
- Objawy i wygląd sylwetki przy lordozie lędźwiowej
- Lordoza lędźwiowa – przyczyny rozwoju wad postawy
- Ból w zaburzeniach lordozy lędźwiowej – wykorzystanie elektrostymulatora przeciwbólowego
- Lordoza – jak leczyć wady postawy? Ćwiczenia, rehabilitacja
Czym jest zachowana (naturalna) lordoza kręgosłupa?
Lordoza jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Na prawidłowo ukształtowanym kręgosłupie obserwuje się trzy fizjologiczne krzywizny: lordozę szyjną, kifozę (piersiową i krzyżową) oraz lordozę lędźwiową. Lordoza na obu odcinkach to wygięcie kręgosłupa do przodu, dzięki czemu człowiek jest w stanie utrzymać wyprostowaną postawę ciała.
Pogłębienie, zniesienie i spłycenie lordozy lędźwiowej – co to znaczy?
Krzywizny kręgosłupa kształtują się od wieku niemowlęcego. W pierwszej kolejności rozwija się lordoza szyjna, co następuje w okresie pierwszych prób podnoszenia główki przez niemowlę (ok. 4-5 miesiąc życia). Lordoza lędźwiowa najczęściej kształtuje się przed ukończeniem pierwszego roku życia, kiedy dziecko przyjmuje pozycję pionową. W kolejnych latach, ze względu na niedostateczną siłę mięśni i brak stabilizacji postawy, naturalnie może występować pogłębiona lordoza lędźwiowa. Dopiero u dzieci starszych można określić typ postawy.
Przyjmuje się, że prawidłowa lordoza szyjna to wygięcie kręgosłupa pod kątem od 20° do 40°. Lordoza lędźwiowa powinna mieścić się w przedziale od 30° do 50°. O wadzie postawy mówimy, gdy dojdzie do odstępstw od naturalnego wygięcia. Wyróżnia się kilka rodzajów patologicznej lordozy:
- hiperlordoza – nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu, zwykle w odcinku lędźwiowy;
- hipolordoza – niedostateczne wygięcie kręgosłupa, czyli spłycenie fizjologicznej lordozy;
- zniesienie lordozy kręgosłupa – jest to spłycenie lordozy lędźwiowej aż do linii prostej, czyli całkowite wyprostowanie lordozy lędźwiowej.
Objawy i wygląd sylwetki przy lordozie lędźwiowej
Pogłębiona lordoza lędźwiowa określona jest jako plecy wklęsłe. Osoba z tą wadą postawy ma brzuch nadmiernie wysunięty do przodu, z kolei pośladki zbyt wysunięte do tyłu. Na dolnej części pleców tworzy się wygięcie w kształcie litery C. Lordoza lędźwiowa wywołuje objawy ogólnoustrojowe, m.in.:
- ból pleców w odcinku lędźwiowym, nasilający się podczas długotrwałego stania lub siedzenia;
- ból podczas leżenia, zwłaszcza na plecach z wyprostowanymi nogami;
- ból podczas podnoszenia przedmiotów;
- ból brzucha, niekiedy nacisk na narządy wewnętrzne;
- trudności z chodzeniem;
- skurcze mięśni;
- drętwienie lub mrowienie nóg;
- mogą pojawić się także problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem;
- silne dolegliwości bólowe wynikające z nacisku na zakończenia nerwowe.
Spłycona lordoza lędźwiowa, w odróżnieniu od hiperlordozy, widoczna jest w postawie jako nadmierne wysunięcie pośladków do przodu. Patrząc na sylwetkę z boku widoczny jest zanik prawidłowego wklęśnięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Z kolei całkowite wyprostowanie lordozy lędźwiowej wiąże się z zanikiem wklęśnięcia, a nawet uwypukleniem kręgosłupa do tyłu. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej także wiąże się z objawami dotyczącymi całego organizmu, takimi jak:
- początkowo bardzo silny ból, kłujący, piekący, tępy lub ostry;
- kolejno ból przyjmuje postać przewlekłą, może nasilać się rano i wieczorem lub występować przez większość dnia;
- spłycona lordoza lędźwiowa prowadzi do patologii w innych odcinkach kręgosłupa, może rozwinąć się kifoza piersiowa i lordoza szyjna;
- bóle w klatce piersiowej, a nawet trudności z oddychaniem;
- sztywność i ból bioder, zwłaszcza podczas aktywności;
- ból promieniujący do krocza i nóg;
- drętwienie i mrowienie kończyn;
- dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej, niekiedy problemy dotyczące narządów rozrodczych.
Lordoza lędźwiowa – przyczyny rozwoju wad postawy
Wady postawy mogą rozwijać się już w dzieciństwie, ale niewłaściwe nawyki wpływają na kształt kręgosłupa także u osób dorosłych. Pogłębiona lordoza lędźwiowa jest następstwem nadmiernego napięcia niektórych mięśni, co z kolei skutkuje osłabieniem mięśni warunkujących utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Jako główne przyczyny lordozy lędźwiowej można wymienić niewłaściwe nawyki, jak również choroby, m.in.:
- nieprawidłowa postawa ciała, np. długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej, garbienie się, nieodpowiednia ergonomia ciała podczas aktywności;
- brak aktywności fizycznej lub nadmierny wysiłek, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia;
- urazy kręgosłupa lub miednicy;
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
- osteoporoza;
- rwa kulszowa;
- stany zapalne krążków międzykręgowych;
- dystrofia mięśniowa (zanik mięśni);
- otyłość.
Ból w zaburzeniach lordozy lędźwiowej – wykorzystanie elektrostymulatora przeciwbólowego
Szczególnie uciążliwy dla osoby z wadą postawy jest ból o różnym nasileniu, dlatego też leczenie opiera się na stosowaniu metod łagodzących dolegliwości. Lekarz może zalecić stosowanie doustnych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, jednak ból najczęściej trwa przewlekle, dlatego zaleca się zabiegi rehabilitacyjne przynoszące ulgę.
Nowością na polskim rynku jest elektrostymulacja TRU+ pozwalająca na długotrwałe zahamowanie bólu. Jest to urządzenie przeznaczone do terapii przeciwbólowej w domu, jednak sama metoda wykorzystywana jest w gabinetach fizjoterapeutycznych od wielu lat. TRU+ posiada potwierdzone klinicznie działanie, które opiera się na blokowaniu bodźców bólowych za pomocą impulsów elektrycznych TENS. Są to impulsy o bardzo niskiej częstotliwości, które za pomocą snapów poprzez elektrody wnikają w miejsce odpowiedzialne za powstawanie bodźców bólowych.
Przezskórna stymulacja zakończeń nerwowych zaledwie po 30 minutach terapii blokuje odczuwanie bólu na wiele godzin. Technologia TENS posiada także właściwości inicjujące wytwarzanie endorfin, te z kolei pełnią rolę naturalnych substancji przeciwbólowych. Ból przy lordozie lędźwiowej, czy bóle związane z innymi wadami postawy i chorobami pleców mogą być komfortowo leczone w domu. Elektrostymulator TRU+ jest niefarmakologiczną metodą, która zwiększa komfort w ciągu dnia i co ważne, zapewnia bezpieczeństwo podczas stosowania.
Lordoza – jak leczyć wady postawy? Ćwiczenia, rehabilitacja
Jeśli została zdiagnozowana patologiczna lordoza kręgosłupa, leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Nieleczona lordoza lędźwiowa może prowadzić m.in. do schorzeń narządów wewnętrznych, artretyzmu, rozwoju innych wad kręgosłupa, czy zaburzeń w obrębie bioder i kończyn dolnych. Poza eliminowaniem bólu konieczne są więc ćwiczenia korekcyjne, które przy odpowiednio wczesnym rozpoznaniu zwykle pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy ciała.
Osoba, u której została stwierdzona lordoza lędźwiowa, powinna wykonywać ćwiczenia ustalone według indywidualnych potrzeb. Ich rodzaj i intensywność zależą od stopnia rozwoju lordozy. Konieczne jest również unikanie niektórych ćwiczeń, głównie związanych z nadmiernym wyginaniem kręgosłupa oraz wymuszających dźwiganie.
Podejrzewając lordozę kręgosłupa lub obserwując jakiekolwiek objawy zawsze warto więc skonsultować się ze specjalistą. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się noszenie kołnierza ortopedycznego, a przy bardzo zaawansowanej lordozie także przeprowadzenie operacji.