Doskwiera Ci rwa kulszowa? A może nie daje Ci spokoju ból „korzonków”? Niezależnie od przyczyny ból pleców to nic przyjemnego. Chcąc się go pozbyć, nie zawsze warto od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe. Warto wypróbować również inne sposoby.
Co robić kiedy ból nie pozwala normalnie funkcjonować? Tabletki mogą być dobrym rozwiązaniem, ale nie zawsze i nie dla każdego. Dlatego warto z nimi poczekać przynajmniej do diagnozy specjalisty. Bólem pleców zajmują się głównie ortopedzi, neurochirurdzy, reumatolodzy, specjaliści rehabilitacji medycznej i lekarze POZ. Bardzo ważną rolę w procesie walki z bólem pełnią także wykwalifikowani fizjoterapeuci, a profesjonalne zabiegi fizjoterapeutyczne potrafią znacznie skrócić czas rekonwalescencji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rehabilitacja stanów bólowych to mozolny proces i w chwili słabości może się pojawić pokusa doraźnej pomocy. W takiej sytuacji zanim sięgniesz po tabletkę, najpierw wypróbuj przynajmniej jedną z polecanych przez nas niefarmakologicznych metod zwalczania bólu pleców.
Aktywność fizyczna
W trosce o dobrą kondycję ciała i kręgosłupa ruszaj się regularnie. Trzy razy w tygodniu po pół godziny umiarkowanej aktywności fizycznej to zalecane minimum. Wystarczy spacer z psem, runda marszu dookoła parku albo dojazd do pracy na rowerze – ważne, żeby stale motywować mięśnie wokół kręgosłupa i nie dopuścić do ich osłabienia. Jeśli je zaniedbasz, grożą Ci m.in. lordoza, przepuklina kręgosłupa, dyskopatia szyjna i inne choroby kręgosłupa. Jeśli jednak do tej pory unikałeś ruchu, wprowadzaj go stopniowo. Nierzadkie są przypadki, gdy np. w wyniku postanowienia noworocznego ktoś wstaje niemalże „prosto od biurka”, idzie na siłownię i od razu chwyta za największe ciężary. To sytuacja bardzo ryzykowna, która może się skończyć nagłym „postrzałem” lumbago. A zatem ruszaj się, ale z uwagą i umiarem!
Dieta
To może brzmieć jak banał, ale zdrowa dieta i unikanie niekontrolowanego wzrostu masy ciała to filar sprawnego aparatu ruchu. Nie należy dodatkowo obciążać stawów i kręgosłupa, które i tak mają co dźwigać. Nadwaga i otyłość dodatkowo przyczyniają się do obciążenia kręgosłupa, co w konsekwencji może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego.
Rozciąganie
Odpowiednio dobrany stretching pozwala nabrać ciału gibkości oraz odciążyć mięśnie, stawy i kręgosłup. Regularne ćwiczenia rozciągające mają też korzystny wpływ na właściwą postawę ciała, a zdrowe, proste plecy minimalizują ryzyko wystąpienia różnych schorzeń i bólów kręgosłupa. Rozciąganie możesz wykonywać w domu, za biurkiem w pracy (odpowiednie ćwiczenia stretchingu łagodzą np. ból karku), a nawet na przystanku w oczekiwaniu na autobus. Kilka ćwiczeń rozciągających oraz garść wskazówek dla początkujących znajdziesz tutaj.
Świetnie rozciągają także joga, pilates czy tai chi, które oprócz korzyści dla ciała przynoszą także ulgę umysłowi. Oczywiście najlepiej wykonywać je pod okiem doświadczonego instruktora.
Stabilizacja
Popularna „deska” to prosta, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda na wzmocnienie mięśni brzucha i mięśni głębokich tułowia. Ćwiczenie to polega na uniesieniu całego ciała na samych przedramionach i palcach u stóp. Z pozoru wydaje się mało wymagające, ale w rzeczywistości tzw. plank angażuje mięśnie głębokie całego korpusu oraz wzmacnia mięśnie ramion, kręgosłupa i nóg. W razie potrzeby można je modyfikować, a różnych wariantów znajdziesz w internecie dziesiątki (np. tutaj) Do deski warto dorzucić inną podstawową pozycję polecaną przez lekarzy i fizjoterapeutów – przeprost. Taki zestaw wykonywany codziennie pomoże Ci skutecznie walczyć z bólem pleców lub minimalizować ryzyko jego wystąpienia.
Akupunktura
To wywodzący się z medycyny chińskiej zabieg polegający na wprowadzeniu cienkich metalowych igieł w – lub przez – skórę w określonych punktach ciała. Metoda ta bazuje na starożytnym dalekowschodnim systemie fizjologicznym, w którym zdrowie postrzega się jako wynik harmonii poszczególnych czynności ciała, a także harmonii między organizmem a naturą. Przeciwbólowe działanie akupunktury opiera się na stymulacji włókien czuciowych, a także na oddziaływaniu na psychikę chorego. Liczne badania naukowe dowodzą jej skuteczności, oficjalnie uznaje się więc, że akupunktura może być wartościowym uzupełnieniem konwencjonalnej terapii bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej (działa również na nerwobóle). Trzeba jednak pamiętać o tym, że akupunktura jest metodą regulowaną przez odpowiednie przepisy i nie każdy fizjoterapeuta może ją stosować. Prawo wykonywania odpłatnych leczniczych zabiegów mają tylko licencjonowani akupunkturzyści.
Elektrostymulacja TENS
Terapia TENS bazuje na podobnym mechanizmie stymulacji nerwowej co akupunktura i podobnie jak ona jest metodą o potwierdzonym naukowo leczniczym działaniu. Od lat wykorzystywana przez fizjoterapeutów na całym świecie elektrostymulacja TENS blokuje ból, jednocześnie mobilizując organizm do wytwarzania beta-endorfin, czyli silnych naturalnych substancji przeciwbólowych. Obecnie terapię zwaną potocznie „prądami” TENS można stosować także z domu, wykorzystując podręczny elektrostymulator przeciwbólowy. Ta nieinwazyjna i niefarmakologiczna metoda powinna przekonać przede wszystkim diabetyków, osoby starsze i artretyków, bo jest odpowiednia także dla nich. Działa przy tym głębiej niż żele przeciwbólowe, a efekt terapii utrzymuje się przez wiele godzin.
WYPRÓBUJ ELEKTROSTYMULATOR PRZECIWBÓLOWY TRU+
Tekst: Mikołaj Lange
Źródła:
1.https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/024/original/Strony_od_aam04668-15.pdf?1468228403
2. https://www.jpain.org/article/S1526-5900(15)00995-5/pdf