Hybrydowy tryb pracy w ostatnich latach zyskał na popularności w różnych branżach, do czego w dużym stopniu przyczyniła się pandemia. Model ten daje pracownikom pewną elastyczność w zakresie wyboru miejsca pracy. Decydując się na realizację zawodowych obowiązków z domu, nie trzeba nawet nigdzie się ruszać w ciągu dnia, co nie sprzyja kondycji i sprawności. Pojawia się więc pytanie: jak utrzymać balans między długotrwałym siedzeniem, charakterystycznym dla pracy przy komputerze a aktywnością fizyczną, która jest nieodzowna dla naszego ogólnego zdrowia i efektywności?
Hybrydowy tryb pracy – strategie dla zdrowia
Jak zachować balans między siedzeniem a aktywnością fizyczną? Pomoże w tym przede wszystkim planowanie, które pozwoli wyrobić sobie pewne nawyki i wprowadzić je do codziennej rutyny.
Dobre dla zdrowia przy siedzącym stylu życia są:
- organizacja ergonomicznego miejsca pracy,
- robienie krótkich przerw co 20 minut i patrzenie przez 20 sekund na obiekty oddalone o 20 stóp (ok. 6 metrów),
- włączenie regularnych przerw na ćwiczenia całego ciała, np. rozciągających,
- przygotowanie harmonogramu ruchu od momentu przebudzenia się aż do zaśnięcia,
- planowanie aktywności w ciągu danego dnia (po pracy),
- wychodzenie na spacery (szczególnie podczas pracy zdalnej),
- włączenie do rozkładu dnia sesji jogi lub medytacji.
Pamiętajmy, że przygotowanie dobrego planu dnia i pracy to jedno, a wprowadzenie go w życie i skrupulatne trzymanie się to drugie. Niezwykle ważna jest tutaj konsekwencja i dyscyplina.
Aktywności do praktykowania przy hybrydowym trybie pracy
Przy siedzącym trybie życia istotna jest regularna aktywność fizyczna. Istnieje wiele ćwiczeń, które można robić w przerwach od pracy. Można wstać, przeciągnąć się i rozprostować plecy, wykonać kilka skłonów czy przysiadów. To świetny sposób na aktywność w trakcie pracy.
Gdy podczas pracy zdalnej nie ma potrzeby wychodzenia z domu, warto mimo wszystko z niego wyjść, choćby na krótki spacer lub przebieżkę po okolicy. To nie tylko poprawi zdrowie, ale również wpłynie korzystnie na kreatywność i koncentrację. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, to warto wykorzystać przerwę w pracy na taką formę aktywności.
Oprócz tego warto 2-3 razy w tygodniu robić treningi pozwalające wzmocnić mięśnie całego ciała, za co szczególnie wdzięczny będzie nam kręgosłup. Do swojego rozkładu dnia dobrze jest włączyć także krótką sesję jogi lub medytacji, aby złagodzić napięcie, opanować stres i poprawić samopoczucie.
Hybrydowy tryb pracy a technologiczne wsparcie
Pracując z domu, warto korzystać z aplikacji do monitorowania swojej aktywności fizycznej. Będzie ona śledzić czas spędzony na pracy i wysyłać przypomnienia o konieczności zrobienia przerwy na ruch. Istnieje wiele aplikacji i narzędzi, które stanowią wsparcie w utrzymaniu zdrowego balansu między siedzeniem a aktywnością fizyczną w ramach hybrydowego trybu pracy i nauki można je też samodzielnie pobrać na urządzenie.
Jak radzić sobie z bólem pleców podczas pracy?
Jedną z częstszych bolączek osób prowadzących siedzący tryb życia i korzystających z możliwości pracy zdalnej przy hybrydowym trybie pracy jest ból pleców. Powyższe strategie mają na celu zapobiec jego wystąpieniu. o jednak zrobić, gdy już się pojawi? W kryzysowej sytuacji do walki z bólem kręgosłupa zastosować można wyrób medyczny TRU+.
TRU+ to niewielkie urządzenie, które wykorzystuje metodę TENS do łagodzenia dolegliwości bólowych. Polega ona na przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów. W praktyce impulsy o niskim natężeniu blokują sygnał bólowy w mózgu, niosąc tym samym już w ciągu 30 minut niesamowitą ulgę nawet na kilka godzin. TRU+ przykleja się na dolne partie kręgosłupa w miejscu bólu i można korzystać z niego nawet podczas pracy. Jeden zestaw starcza na ok. 20-30 aplikacji.
U osób zmagających się z bólem górnych partii kręgosłupa sprawdzi się działający w ten sam sposób TRU na kark i szyję. Oba urządzenia bazują na metodzie znanej z gabinetów fizjoterapii, zatem ich używanie jest swego rodzaju alternatywą dla wizyt u fizjoterapeuty.
Zdjęcie: Adobe Stock