Dehydratacja krążka międzykręgowego (z ang. disc desiccation) to problem zdrowotny, polegający na zmniejszeniu zawartości wody w krążku międzykręgowym. Choroba ta najczęściej dotyka osoby starsze, obniżając jakość ich codziennego funkcjonowania. Co sprzyja dehydratacji krążków i jak radzić sobie z tym schorzeniem? Nieprzyjemne dolegliwości bólowe może złagodzić TRU+, elektrostymulator przeciwbólowy do użytku domowego – co warto wiedzieć o tym wyrobie medycznym?
Czym jest dehydratacja krążka międzykręgowego?
Dehydratacja krążka międzykręgowego ma związek ze zmniejszaniem się zawartości wody w organizmie, a dokładnie spadku poziomu wody w tzw. jądrze miażdżystym, które obejmuje 15% całkowitej masy krążka. Odpowiednio nawodnione krążki zapewniają kręgosłupowi optymalną elastyczność i dobre znoszenie przeciążeń. Co przyczynia się do odwodnienia krążka międzykręgowego?
Dehydratacja krążka międzykręgowego – przyczyny zmian zwyrodnieniowych
Istnieje co najmniej kilka czynników sprawczych tego schorzenia. Dehydratacja krążka może być konsekwencją:
- długiej choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłup,
- przeciążeń stawów i krążków, zlokalizowanych między kręgami.
Do rozwoju dehydratacji krążka międzykręgowego przyczynia się stres, palenie tytoniu, dźwiganie ciężarów. Wpływ na odwodnienie kręgosłupa ma też bierny tryb życia – brak aktywności fizycznej na co dzień, wielogodzinna praca w pozycji siedzącej i związana z tym nadwaga lub otyłość. Jak rozpoznać odwodnienie krążków międzykręgowych? Które symptomy mogą świadczyć o rozwoju choroby?
Dehydratacja krążka międzykręgowego – objawy
Odwodnienie krążków międzykręgowych początkowo nie daje żadnych sygnałów. Z czasem u chorego może wystąpić:
- ból kręgosłupa promieniujący do nóg (wskutek dehydratacji tarcz międzykręgowych),
- zaburzenia czucia,
- mrowienie i drętwienie kończyn,
- niedowłady kończyn,
- obrzęki tkanek,
- stan zapalny,
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa.
Warto podkreślić, że dehydratacja krążków międzykręgowych manifestować się objawami zbliżonymi tych związanych z rwą kulszową, rwą barkową, rwą udową i lumbago. W niektórych przypadkach zmiany dehydratacyjne przebiegają zupełnie bezobjawowo (nie wymagają wówczas leczenia).
Dehydratacja krążka międzykręgowego – diagnostyka
Jakie badania diagnostyczne pozwalają lekarzowi rozpoznać dehydratację kręgosłupa? Patologiczne zmiany w obrębie kręgosłupa pomagają rozpoznać przede wszystkim zdjęcia rentgenowskie, RTG i rezonans magnetyczny. Jak leczyć dehydratację krążka międzykręgowego?
Dehydratacja krążka międzykręgowego – leczenie
Odwodniony kręgosłup jest osłabiony i podatny na urazy. Krążki stają się mniej elastyczne, dochodzi do zwapnienia kręgosłupa. Następstwem dehydratacji krążka międzykręgowego zwykle jest dyskopatia. Wielu pacjentów zastanawia się, jak nawodnić krążki międzykręgowe? Niestety współczesna medycyna nie znalazła jeszcze sposobów na poprawę samego nawodnienia krążków międzykręgowych, możemy jedynie podejmować działania, które pozwalają złagodzić dokuczliwe objawy dysfunkcji kręgosłupa (czyli tak naprawdę leczyć skutki dyskopatii). Ulgę pacjentowi przyniesie m.in. rehabilitacja i zabiegi fizykoterapeutyczne np. elektroterapia, naświetlanie laserem. Rekomendowane są masaże lecznicze. Przy dehydratacji krążka międzykręgowego istotne jest prowadzenie higienicznego trybu życia przez chorego. Wskazane jest codzienne picie co najmniej 1,5 – 2 litrów wody, odstawienie używek i wykonywanie dobranych przez fizjoterapeutę ćwiczeń, które pozwolą wzmocnić mięśnie w okolicy kręgosłupa. U pacjentów w cięższym stanie konieczne może okazać się leczenie operacyjne.
Łagodzenie bólu za pomocą TRU+
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, bez odpowiedniego nawodnienia, jądro miażdżyste nie może spełniać swojej funkcji amortyzacyjnej, co pacjent odczuwa pod postacią różnych, uciążliwych dolegliwości, w tym bólu kręgosłupa. Jednym ze sposobów redukcji doznań bólowych jest elektrostymulator domowy TRU+, który emituje impulsy elektryczne, stymulując w ten sposób zakończenia nerwowe. Urządzenie ma status wyrobu medycznego, wykorzystuje metodę TENS (z ang. Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation, przezskórna elektryczna stymulacja nerwów), którą ceni wielu doświadczonych fizjoterapeutów w Polsce i na świecie. TRU+ niweluje dokuczliwy ból bez obciążania organizmu, jest łatwy w użyciu i wysoce efektywny – już 30-minutowa terapia pozwala uwolnić się od cierpienia na długie godziny.
Podsumowując, odwodnienie kręgosłupa (dehydratacja krążków międzykręgowych) jest patologicznym stanem – gdy daje objawy, bezwzględnie wymaga leczenia – bezoperacyjnego lub operacyjnego. W walce z męczącym bólem pomocna może być domowa elektrostymulacja urządzeniem TRU+, oczywiście nie zwalnia nas to z konieczności wizyty u specjalisty. Jeśli odczuwamy silny ból w dolnym odcinku kręgosłupa i mamy problem z drętwieniem kończyn, a dłuższe siedzenie nas męczy, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Szybkie podjęcie działania może ustrzec nas przed nieodwracalnymi zmianami w kręgosłupie, który jak wiadomo stanowi fundament ludzkiego szkieletu.