Ból między łopatkami jest jedną z dotkliwszych dolegliwości. Wynika z wielu przyczyn. Zazwyczaj jednak jego podłożem są problemy z kręgosłupem, powiązane ze zmianami zwyrodnieniowymi lub przeciążeniowymi. W takich wypadkach oprócz standardowego leczenia, konieczna jest rehabilitacja oraz fizykoterapia. Tą można przeprowadzać w różnej formie. Jedną z nich jest sięgnięcie po elektrostymulator przeciwbólowy TRU+. Zobacz, jak radzi on sobie z bólem kręgosłupa między łopatkami.
Ból między łopatkami – przyczyny
Jako najczęstszą przyczynę bólu pleców pod łopatką wskazuje się długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Na tę przypadłość często skarżą się więc informatycy, stomatolodzy, fryzjerki, pracownicy biurowi czy osoby pracujące przy taśmie produkcyjnej. W ich przypadku przez cały czas pracy wymuszona jest jedna pozycja siedząca lub stojąca, lekko pochylona do przodu. Działa ona niekorzystnie na kręgosłup piersiowy, a także mięśnie, powięzie i inne tkanki miękkie w okolicy.
Ból łopatki występuje też często u osób garbiących się. Zaokrąglone plecy, wysunięcie do przodu i rozstawienie łopatek sprawia, że mięśnie grzbietu są nadmiernie rozciągnięte, a to prowadzi do dolegliwości bólowych. Warto też zaznaczyć, że zła postawa przyczynia się do problemów z właściwym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. W wyniku tego wystąpić może np. ból pleców przy oddychaniu.
Warto pamiętać o tym, że ból pleców pod łopatką często towarzyszy sportowcom. Głównie skarżą się na niego osoby uprawiające bieganie lub jazdę na rowerze. Dolegliwości są wynikiem nadmiernego obciążania i forsowania obręczy barkowej, co prowadzi do przeciążenia mięśnia czworobocznego.
Z tymi przyczynami bólu kręgosłupa piersiowego można sobie poradzić, stosując leczenie zachowawcze opierające się na lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ćwiczeniach oraz fizykoterapiami np. wykorzystaniem domowego wyboru medycznego TRU+, który pozwala na blokowanie bodźców bólowych przesyłanych do mózgu. Są jednak takie przyczyny bólu rzutowanego (udzielonego), które wymagają specjalistycznego leczenia. Do schorzeń, przy których pojawia się ból pleców na wysokości łopatek, zalicza się:
- chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa – za główny objaw tego schorzenia uważa się ból pleców między łopatkami w nocy, ograniczenie ruchomości, uczucie sztywności kręgosłupa i ból nóg;
- dyskopatię (wypadnięcie dysku);
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Jako inne przyczyny wywołujące ból między łopatkami wskazuje się schorzenia niepowiązane z kręgosłupem takie jak choroby internistyczne, problemy kardiologiczne, z układem oddechowym, półpasiec, choroby stawu barkowego, przerzuty nowotworowe, cukrzyca, nerwobóle, stany zapalne stawów, borelioza, neuralgia międzyżebrowa. Piekący ból pleców między łopatkami towarzyszyć może natomiast refluksowi żołądkowo – przełykowemu, czyli zgadze.
Na ból w plecach między łopatkami skarżą się też kobiety w ciąży. Za bóle odpowiedzialny jest powiększający się biust, który przeciąża kręgosłup piersiowy, a także to, że w czasie ciąży zmienia się postawa ciała kobiety. W zniwelowaniu bólu pleców między łopatkami i karku w ciąży pomoże odpowiednio dobrany biustonosz, który będzie dobrze podtrzymywał piersi.
Ból między łopatkami: nerwica
Przewlekłe stany bólowe pleców związane są nie tylko z chorobami kręgosłupa czy innymi schorzeniami internistycznymi, czy kardiologicznymi. Bardzo często na ból w łopatce narzekają osoby mające problemy natury psychicznej lub psychologicznej. Ból w łopatkach pojawia się przede wszystkim przy nerwicy, ale może też towarzyszyć depresji, uzależnieniom, stanom lękowym.
Jak odczuwa się ból między łopatkami?
Ból między łopatkami może przybierać różną postać i być odczuwalny w różnym nasileniu. Przez pacjentów opisywany jest on jako kłujący lub rozlany. Z wyżej wymienionych przyczyn pojawiać może się zarówno ból pod łopatką z lewej strony, jak i ból pod prawą łopatką. Dolegliwość może być niestała, miejscowa lub rozlana na cały odcinek piersiowy kręgosłupa. Ból pleców między łopatkami i karku zazwyczaj promieniuje do pachy, bocznego obszaru klatki piersiowej lub kończyny górnej. Najczęściej ból nasila się przy wykonywaniu określonych ruchów lub przyjmowaniu niektórych pozycji. W tym czasie zwiększa się napięcie mięśni i oprócz bólu pojawia się też sztywność kręgosłupa.
Ból w łopatkach i co dalej?
Ból kręgosłupa piersiowego może mieć różne nasilenia. Zazwyczaj pojawia się w formie łagodnej, jednak w niektórych sytuacjach może doprowadzić do pełnego, czasowego unieruchomienia. Jeśli pojawia się piekący ból pleców między łopatkami, któremu towarzyszą takie objawy jak duszności, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, pocenie się, zasinienie ust, niepokój należy możliwie jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Takie symptomy mogą zwiastować zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta.
Jeśli pojawia się „tylko” ból kręgosłupa między łopatkami, warto na spokojnie skonsultować go z lekarzem. Na wizytę można udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Diagnostyka bólu pod łopatkami opiera się na wywiadzie medycznym, opisie objawów i towarzyszących dolegliwości oraz badaniach obrazowych. Ból pleców między łopatkami i karku wymaga wykonania takich badań jak USG, RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. W celu wykluczenia chorób niepochodzących od kręgosłupa a powodujących ból należy wykonać także komplet badań laboratoryjnych.
Jak leczy się ból pod łopatką?
Leczenie bólu pod łopatką uzależnione jest od przyczyn występowania dolegliwości. W przypadku podłoża mięśniowo – powięziowego w pierwszej kolejności zastosowanie ma leczenie zachowawcze. Jego celem jest złagodzić ból oraz zmniejszyć dyskomfort. Najczęściej w leczeniu zachowawczym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także miejscowe maści. Warto jednak pamiętać, że bóle pleców między łopatkami da się wyeliminować nie tylko farmakologią.
W niwelowaniu bólu pomaga też elektrostymulacja falami o niskiej częstotliwości – falami TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) o potwierdzonym działaniu klinicznym. Zabiegi można przeprowadzać samodzielnie w domu dzięki wyrobowi medycznemu TRU+. Urządzenie to generuje bezpieczne dla człowieka impulsy elektryczne o niskim napięciu. Ich zadaniem jest blokowanie sygnałów bólowych, dzięki czemu nie docierają one do mózgu. W trakcie pracy TRU Plus dochodzi także do zwiększonej produkcji endorfin, czyli naturalnych substancji przeciwbólowych. Z nieinwazyjnej terapii bólu TRU Plus korzystać mogą seniorzy, diabetycy czy artretycy. Elektrostymulacja nie obciąża organizmu. Uciążliwy ból jest zminimalizowany przez urządzenie w czasie 30-minutowej sesji, w czasie której samodzielnie ustala się intensywność dostarczanych impulsów. TRU+ działa zarówno na miejsce bólu, jak i na obszar jego promieniowania.
Elektrostymulacja falami TENS przy bólu w odcinku piersiowym zawsze powinna być połączona z masażami, a także rehabilitacją. Sięgać można również po domowe sposoby takie jak kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, kojące mięśnie czy rolowanie. Bardzo ważne jest, aby zabiegi niwelujące ból wykonywać regularnie.
Ból między łopatkami – ćwiczenia
Leczenie zachowawcze i terapie przeciwbólowe przy bólu między łopatkami zawsze powinny być uzupełniane rehabilitacją. Prowadzona jest ona w formie ćwiczeń. Ich zestawy powinien ułożyć specjalista i dopasować je do rodzaju dolegliwości. Najczęściej zalecane ćwiczenia na ból kręgosłupa między łopatkami to te rozciągające mięśnie piersiowe mniejsze i większe, wzmacniające mięśnie szyi i grzbietu, ćwiczenia oddechowe, ogólnousprawniające i korekcyjne. Przykładowe ćwiczenia na ból między łopatkami to koci grzbiet, ukłon japoński w różnych wersjach, skłony, ściąganie łopatek, wymachy rąk w tył, ćwiczenia w leżeniu na plecach, ćwiczenia w zwisach, pozycja foki. Zalecane jest również praktykowanie jogi ze szczególnym uwzględnieniem pozycji rozciągających przednie części ciała oraz pośladki i plecy. Rehabilitacja powinna być prowadzona regularnie. Jej celem jest nie tylko wyeliminowanie bólu, ale i zmniejszenie ryzyka jego ponownego wystąpienia. W celu zapobiegania bólowi łopatek należy zadbać o ergonomiczność stanowiska pracy oraz stałą aktywność fizyczną. Wśród zasad profilaktyki wymienia się również naukę przyjmowania i utrzymywania prawidłowej postawy ciała.
Źródła:
Dega W., Ortopedia i rehabilitacja, Warszawa, PZWL, 2003.
FitzGerald M.J.T., Gruener G., Mtui E., Neuroanatomia, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2008.
Feneis H., Ilustrowana anatomia człowieka. Mianownictwo międzynarodowe, Warszawa, PZWL, 2003.